در حال بارگذاری ...
 • اردوی خواهران

  ارتقاء سطح تحصیلی دانش آموزان بشاگردی ازجمله دغدغه های اصلی فرهنگی بنیاد می باشد که این مهم توسط مربیان خانم انجام می شود. برگزاری کلاس های آموزشی برای دانش آموزان دبیرستانی، کلاس های تست زنی کنکور و رفع اشکال درسی برخی از کلاس های تشکیل شده توسط خانم ها در طول برگزاری اردوهای جهادی خواهران بوده است.

  ایجاد تغییر فرهنگی در جامعه میسر نیست مگر با تغییر در کودکان و نسل آینده؛ و تاثیری که از طریق بازی و سرگرمی در حین آموزش ایجاد شود مسلما تاثیری ماندگار و بنیادین خواهد بود. از این رو عمده فعالیتی که بنیاد خواجه نصیر طوسی در بین جامعه کودکان مناطق محروم انجام داده است، برگزاری کلاس ها و کارگاه های نقاشی و کاردستی در رده های سنی پیش از دبستان و سطح دبستان بوده است.
  کلاس های آموزش نقاشی شامل نقاشی با مداد رنگی، نقاشی گروهی روی پارچه، نقاشی روی سنگ، کلاس های قصه گویی، ساخت کاردستی های ترکیبی (کلاژ) و ... ازجمله کلاس هایی است که توسط این بنیاد برای رده سنی دبستان و پیش از دبستان انجام شده است.

  یکی از جوامع هدف این بنیاد در امر فعالیت های فرهنگی، جامعه زنان در روستاهای مناطق محروم می باشد که در زیر به برخی از فعالیت هایی که با مشارکت بانوان روستایی انجام شده است اشاره می شود:
  - برگزاری مسابقات ورزشی در بین دختران دانش آموز
  - برگزاری همایش های سالانه کوهنوردی با مشارکت دختران و زنان روستاها
  - برگزاری مسابقه پخت نان در بین زنان روستا
  - برگزاری مسابقه پخت شیرینی با استفاده از مواد اولیه بومی محلی

   

   

  یکی از فعالیت هایی که تحت نظارت بنیاد خیریه خواجه نصیر و توسط برخی از مربیان زبده صورت گرفته است برگزاری کارگاه های یک روزه آموزش دبیران برای کلیه معلمان و دبیران مدارس منطقه هدف بوده است.
  هرچه سطح معلومات و اطلاعات در بین مربیان در مرتبه بالاتری باشد، مسلما انتقال اطلاعات به دانش آموزان و در نتیجه سطح معلومات دانش آموزان نیز افزایش خواهد یافت؛ و از آنجایی که دانش آموزان و نسل جدید مهم ترین افراد جامعه هدف این بنیاد می باشند، افزایش سطح سواد آن ها و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی آن ها در آینده مهم ترین دغدغه این بنیاد می باشد. از این رو همکاری با مربیان و دبیران جهت ارتقای سطح تحصیلی دانش آموزان روستایی را می توان یکی از مهم ترین اقدامات فرهنگی این بنیاد دانست.

  ارتقای کیفیت زندگی میسر نیست مگر با افزایش سطح بهداشت در جامعه و از آنجایی که زنان جامعه مهم ترین نقش را در وجود بهداشت یا عدم وجود بهداشت در خانواده ایفا می کنند، لذا مهم ترین دغدغه بنیاد در جهت ارتقای کیفیت زندگی از طریق القاء آموزش های بهداشتی و بالاخص آموزش تنظیم خانواده به زنان جامعه هدف صورت گرفته است.
  یکی از مشکلات قابل ملاحظه در بین خانواده های روستایی موضوع تعدد فرزندان و کمبود امکانات بهداشتی و بالاخص کمبود سواد بهداشتی در بین زنان می باشد.
  یکی دیگر از فعالیت های بهداشتی در بین زنان مناطق محروم برگزاری کارگاه آشنایی با طب سنتی و انجام حجامت برای بیماران منطقه بوده است.

  می توان گفت مهم ترین فعالیت فرهنگی افراد جامعه یادگیری تجوید و ترتیل قرآن، تلاوت قرآن، حفظ و از بر کردن آیات، آموزش معانی و مفاهیم آیات و در یک کلام انس با قرآن می باشد. از آنجایی که زنان جامعه روستایی از درجه ایمانی و معنوی بالایی برخوردارند از این رو برگزاری کلاس های قرآنی یکی از موارد فرهنگی است که با استقبال بالایی از سوی آنان مواجه شده است.
  بنیاد خیریه خواجه نصیر تا کنون کلاس های قرآنی زیادی را در روستاهای مناطق محروم برای زنان روستایی برگزار نموده و در آخر از نفرات برتر این کلاس ها تجلیل ویژه به عمل آورده است.

  از جمله اقدامات فرهنگی این بنیاد که به شدت از سوی زنان روستاهای منطقه هدف مورد استقبال قرار گرفته است، برگزاری کلاس آموزش خیاطی بوده است. با توجه به اقلیم خاص منطقه بشاگرد و نبود زمینه های اشتغال در حوزه کشاورزی ، مشاغل خدماتی و از جمله خیاطی کمک خوبی به اقتصاد خانوارهای منطقه می کند.
  هنر خیاطی یکی از هنرهای دستی مورد علاقه زنان است که از چند جهت مورد توجه زنان قرار می گیرد:
  - ایجاد خلاقیت و ارضای حس زیبایی شناسی
  - سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت
  - کمک به اقتصاد خانوار


 • پروانه فعالیت